В ЦІНУ БАТАРЕЙОК ХОЧУТЬ ЗАКЛАСТИ ЗБІР НА ЇХНЮ УТИЛІЗАЦІЮ

В Україні досі утилізація батарейок вкрай невигідна справа.

 

Для того, щоб урятувати світ і роздягнутися не гріх. Так вирішили дніпровські волонтери і задумали скандальну фотосесію з оголеними красунями. Таким незвичним чином хочуть привернути увагу до проблеми утилізації батарейок. Запевняють - потрібен екологічний збір, щоб закласти вартість утилізації в її ціну, йдеться в ТСН.16.45.

Скандальну фотосесію придумали волонтери, аби захистити ґрунт та воду від отруєння хімічними речовинами. 4 роки тому вони самотужки почали збирати відпрацьовані батарейки і за цей час відкрили в Україні понад тисячу двісті пунктів збору.

По Україні волонтери зібрали вже тридцять тонн батарейок. Але переконують - це лише один відсоток від використаних. Все зібране за благодійні внески небайдужих звозять на склади. Та що робити з ним далі – найбільша проблема.

"В Європі переробка тонни батарейок вартує 400 євро за тонну мінімум. Тому що їх потрібно відсортувати. Ті ресурси корисні, які отримують під час переробки, вони не окупають", - розповідає лідерка проекту "Батарейки, здавайтеся" .

На експериментальній лінії на приватному підприємстві у Дніпрі сортують батарейки за типами. Випробування провели власним коштом. Але далі без великих обсягів та оплати працювати невигідно. А ось на львівському підприємстві з утилізації переробляли близько двохсот п'ятдесяти кілограмів на день. Отримували залізо, цинк та марганець. Втім за нинішніх умов, кажуть на підприємстві, така робота лише у збиток. Останні два місяці лінія стоїть.

Вадим Коваленко, вчений-електрохімік, пояснює: переробляти батарейки в Україні можна, але це недешево.

Вартість утилізації треба закласти у ціну самої батарейки, переконують волонтери. Це єдиний спосіб вирішити проблему. Тож закликали імпортерів долучитися до переговорів. Адже за проектом, саме вони, а не держава, фінансуватимуть переробку.

"Ми порахували бюджет. Аби всі імпортери батарейок в Україні підключилися. То це б призвело до здорожчання батарейок всього на 3 копійки", - каже лідерка проекту "Батарейки, здавайтеся" .

Та з півтора десятка імпортерів батарейок, які спочатку відгукнулися на заклик, на переговори наважилися лише троє.

З доброї волі імпортерів деякі види батарейок вже до осені матимуть екологічний збір у ціні. Обіцяють – не більше гривні. Волонтери закликають долучитися інших постачальників та торгівельні мережі. Втім, найбільше розраховують на законопроект, який зобов'яже робити це усіх без винятку. Нині він на розгляді у Міністерстві регіонального розвитку.

 

 

  Більше читайте тут: https://tsn.ua/ukrayina/v-cinu-batareyok-hochut-zaklasti-zbir-na-yihnyu-...